Pomoce logopedyczne dla dzieci

Prawidłowa wymowa i poprawna artykulacja głosek są bardzo ważne. Niestety, coraz więcej dzieci boryka się z różnymi trudnościami – nieprawidłowo wymawiają niektóre głoski, innych nie wymawiają albo mają problemy z ich artykulacją. Naprzeciw tym problemom wychodzą logopedzi. Stymulują rozwój mowy, dokonują diagnozy i przygotowują przebieg terapii logopedycznej, która jest żmudnym procesem. Logopedzi wykorzystują różne skuteczne pomoce logopedyczne dla dzieci. Ich rodzaj jest uzależniony przede wszystkim od wieku dziecka. Te najmniejsze będą otrzymywały inne pomoce (np. pacynki) niż 7- czy 8-latki. Nie należy zapominać, że logopeda nie pracuje wyłącznie z dziećmi. Pacjentami są również osoby po udarach czy wylewach. Z pomocy logopedy korzystają również aktorzy, dziennikarze, którzy na zajęciach z emisji głosu uczą się np. jak właściwe oddychać.

 

Do najpopularniejszych pomocy logopedycznych dla dzieci należą: materiały do diagnozy – są to różnego rodzaju testy, których wypełnienie czy opracowanie razem z dzieckiem pomoże logopedzie określić stopień sprawności wymowy. Często są to również książki i zeszyty ćwiczeń, karty, gry planszowe, kolorowe zabawki, akcesoria do terapii, np. ćwiczeń oddechowych oraz programy multimedialne. Popularną zabawą są domina logopedyczne. W ćwiczeniach oddechowych wykorzystuje się tzw. dmuchajki albo helikoptery.

 

Każdy logopeda musi wiedzieć, jak dobrze wyposażyć swój gabinet. Z fachowych i profesjonalnych przedmiotów powinny znaleźć się w nim wibratory logopedyczne oraz szczoteczki do masażu języka i podniebienia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomoce i materiały dydaktyczne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *