Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

Coraz więcej dzieci cierpi na wady wymowy. W ich zdiagnozowaniu pomaga logopeda, który opracowuje terapię logopedyczną. Stosuje się w niej różne metody, a ich wybór jest uwarunkowany rodzajem zaburzenia.

Ogólny podział metod to metody ogólne i szczegółowe. Te pierwsze dzielimy na logopedyczne, lingwistyczne, pedagogiczne, psychologiczne i medyczne. W obrębie tych metod wyróżnia się szereg technik, np. ćwiczenia rytmizujące w pedagogice.

Wśród pomocnych ćwiczeń logopedycznych dla dzieci wyróżnia się:

– oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, usprawniające motorykę i kinestezję narządów mowy, słuchu fonematycznego, autokontroli słuchowej.

Przykłady ćwiczeń oddechowych to np. zdmuchiwanie kawałka papieru z gładkiej powierzchni, robienie baniek mydlanych, powtarzanie zdań szeptem. W ćwiczeniach logorytmicznych dziecko powtarza usłyszany rytm. Bardzo często ćwiczy się również język – np. oblizywanie górnej i dolnej wargi przy szeroko otwartych ustach albo dotykanie językiem do nosa, brody, lewego i prawego ucha, kląskanie itp. Ważne, by ćwiczyć również słuch, np. poprzez rozpoznawanie i rozróżnianie głosów zwierząt. To tylko niektóre ćwiczenia logopedyczne dla dzieci, jest ich dużo więcej.

Podczas ćwiczeń wykorzystuje się oczywiście różne pomoce, np. gry planszowe, zabawki, kostki do dmuchania, karty etc.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomoce i materiały dydaktyczne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz